5-11 Mayıs 2014 Trafik Haftası Etkinlikleri

Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası hakkında genel bilgi
           Trafik; kara, hava, deniz taşılları ile yayaların kendilerine özgü yollarda gidip gelmesi olayıdır. Trafik sorunlarını çözümlemek amacıyla bir çok Avrupa ülkesi aralarında anlaşarak bir konsey kurdu. Bu konseye Türkiye de üyedir. Merkezi Fransa'nın başkenti Paris'te olan bu konseyin üyeleri, zaman zaman toplanarak trafik sorunlarını görüşürler. Bu konsey Mayıs ayının ilk cumartesi günü ile başlayan haftayı «Uluslararası Karayolu Güven Haftası» olarak kabul etmiştir. Ülkemizde de trafik kazalarının önlenmesi yolunda çaba gösteren kuruluşlarca, aynı hafta «Trafik Güvenliği ve Eğitim Haftası» olarak kabul edilmiştir. Bu hafta süresince; yayın organları, radyo, televizyon aracılığı ile trafik kazalarının önlenmesi için halka trafik kuralları anlatılır. Trafik kurallarına uyulması gereği belirtilir. Okullarda öğrencilere trafik bilgileri öğretilir. Uygarlık tarihinde tekerleğin bulunması önemli bir olaydır. Önceleri yüklerini kendileri taşıyan, hayvanlara taşıtan insanlar tekerleğin bulunması ile taşıt araçları yaptılar. Uzun süren çalışmalar, araştırmalar sonucu buharı bulan, motor gücünden yararlanmayı öğrenen insanlar bu buluşlarını taşıtlara uyguladılar. Önce kara taşıtlarının, sonra deniz ve hava taşıtlarının sayıları çoğaldı, hızları arttı. Bu taşıt araçlarına sahip olan insanlar kentlerde ve kentler arasında araçlarını kullanmaya başladılar. Yürüyenlerin karşıdan karşıya geçmesi zorlaştı. Taşıt araçları insanlara ve birbirlerine çarparak kazalara neden oldular. Trafik sorunlarına çözüm getirmek, trafiği düzene koymak için bir takım kurallar belirlendi. Sürücülerin ve yayaların uymaları gereken bu kurallara trafik kuralları denir. Trafik kuralları uzun araştırmalar ve deneyler sonucu ortaya çıkmıştır. Bizi en çok ilgilendiren, her an karşılaştığımız kara trafiğidir. Deniz ve hava taşıtlarının gidiş gelişlerini düzenleyen deniz ve hava trafiği kuralla­rı da vardır. Her gün gazetelerde okuduğumuz; radyoda dinlediğimiz, televizyonda izlediğimiz trafik kazaları; dikkatsizlikten, kendine fazla güvenmekten ve trafik kurallarına uymamaktan meydana gelir. İnsan yaşamı bakımından trafik, çağımızın en önemli sorunudur. Büyük kentlerde günün her saatinde taşıtlarla karşılaşırız. Trafik kazalarında yaralanan ve ölenlerin çoğu 5-14 yaş arasındaki çocuklardır. Bu nedenle Trafik Haftası'nda, özellikle ilkokullarda, öğrencilere trafik kuralları öğretilir. Trafik kazasına uğramamak için hafta boyunca öğrendiklerimizi hiç unutmayalım. Yürürken, karşıdan karşıya geçerken tüm trafik kurallarına uyalım.


Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası güzel sözler
* Acele giden ecele gider.
* Hastanelerin de mağazalar gibi vitrinleri olsaydı, kazalar bu denli çok olmazdı.
* Kazaları arabalar değil, insanlar yapar.
* Bir anlık dikkatsizlik ömür boyu pişmanlık getirir.


TRAFİK İLE İLGİLİ SLOGANLAR
- Kazalar çiğnenmiş kuralların intikamıdır.  
- Uyulan her kural bizi hayata bağlar.  
- Geç gitmek, hiç gitmemekten iyidir.  
- Alkol algıları köreltir.
-Trafik sevgi, saygı ve hoşgörüyle güzeldir.
- Emniyet kemeri bizleri koruyan ücretsiz sigortadır.
- Bazıları hızı seçer, siz yaşamayı seçin.  
- Uyulan her kural bizi hayata bağlar.  
-Kuralsız trafik notasız müziğe benzer  
-Hızınla değil dikkatinle öğün.  
-Yaya geçidinden geçmek uygarlığın gereğidir.


Kaynak: http://www.dersimiz.com/belirligun-679-TRAFIK-ILE-ILGILI-SLOGANLAR.html#.U6VGppR_sbA

Yayalar İçin Trafik Kuralları
1. Cadde ve sokaklarda her zaman yaya kaldırımında yürümeliyiz. Karşı kaldırıma ancak yaya geçitlerinden geçmeliyiz.
2. Kaldırımdan inerken, karşıdan karşıya geçerken önce sola, sonra sağa yine sola bakıp öyle geçmeliyiz.
3. Yaya kaldırımı olmayan yerlerde yolun solundan yürümeliyiz.
4. Trafik polislerinin işaretlerine uymalıyız.
5. Trafik polisinin olmadığı yerlerde trafik işaretlerine dikkat etmeli­yiz.
6. Trafik lambası kırmızı yanarken kesin olarak karşıya geçmemeli­yiz.
7. Karşıdan karşıya geçerken zikzaklar çizmemeliyiz.
8. Duran bir taşıtın hemen önünden ve arkasından geçmemeliyiz.
9. Taşıt araçlarından inerken taşıtın tam olarak durmasını beklemeli­yiz.
10. Taşıt araçlarına binerken sıramızı beklemeliyiz.
11. Taşıt aracından iner inmez hemen karşıya geçmemeliyiz.
12. Taşıtlara hiçbir nedenle asılmamalıyız.
13. Yolda top oynamamalıyız.
14. Yolda gruplar oluşturup geçişe engel olmamalıyız. 


Kaynak: http://www.dersimiz.com/belirligun-365-Yayalar-Icin-Trafik-Kurallari.html#.U6VGFpR_sbA


Kazalarda her yıl bir 'kaza' kaybediyoruz!

Kazalarda her  yıl bir 'kaza' kaybediyoruz!
 

2014'ün ilk 5 ayında bin 200 kişi kazalarda öldü. Her yıl ortalama bir kaza insan kazada can veriyor.

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da yollar adeta kan gölüne döndü. Emniyetin açıkladığı 2014 yılının ilk 5 ayına ait trafik kazaları ilişkin rakamlar dehşete düşürdü. Bu kapsamda her ay yaklaşık 250 kişi yollarda can verirken, binlerce kişi de yaralandı. Emniyet Genel Müdürlüğü, 2014 yılının Ocak-Mayıs döneminin trafik kaza ilişkin istatistikleri açıkladı. Ülke genelinde142 bin 591 kaza meydana gelirken bu kazalarda bin 204 kişi hayatını kaybetti ve 98 bin 639 kişi de yaralandı. 2014 yılının ilk 5 aylık dönemindeki trafik kazalardan 12 bin 457'si yayaya çarpma, 181'i hayvana çarpma, 191'i zincirleme, bin 386'sı duran araca çarpma olarak kayıtlara geçti.  Kazaların meydana gelmesinde başrolde ise sürücüler vardı. Bu çerçevede 50 bin 172 kaza, sürücü kusurundan kaynaklanırken, 6 bin 729 kaza da yayaların hatalarından dolayı meydana geldi.  Bin 24 kaza, alkollü araç kullanan sürücülerden, kaynaklandı. 

Yetkililer, tedbir alınmazsa bu rakamın 3-4 kat artabileceği konusunda uyardı. Geçtiğimiz yıl da 12 bin kişinin trafik terörüne kurban gittiğini hatırlatan yetkililer, bu alanda bir sefererlik yapılması gereğine dikkat çekti. İyileşen yolların, yenilenen araçlar ve artan trafik cezalarının ölümcül kazalara engel olamadığından yakınan uzmanlar, eğitimin önemine vurgu yaptı. 
Haber Merkezi ANKARA

Kaynak:http://www.turkiyegazetesi.com.tr/gundem/165869.aspx


             


facebook yorum
: