Yeni Nesil Ehliyetler...

27 Aralık 2015
Yeni Nesil Ehliyetler…
Trafikte her kural ihlali, bir kul hakkıdır. Kul hakkı, bilgi ve becerinin davranışa dönüşmesi ile korunabilir. İnanıyorum ki, yeni yönetmelikle trafikte kul hakkının ihlali en aza inecektir. İşte bilinmesi gereken yenilikler:
—Ehliyet türü ‘M’ olan motorlu bisikletler (Moped) ve 4 KW’ya kadar olan elektrikli bisikletlerde yaş sınırı 16’dır, ancak bu araçlar diğer bütün ehliyetler tarafından kullanılabilecektir.
—Ehliyet türü ‘A1’ olan 125 cm3’e kadar motosikletler ile 11 KW’yı geçmeyen motosikletlerde yaş sınırı 16’dır.
—Ehliyet türü ‘A2’ olan 125 cm3’ten büyük motosikletler ve 35 KW’yı geçmeyen motosikletlerde yaş sınırı 18’dir.
—Ehliyet türü ‘A’ olan 35 KW’dan büyük motosikletlerde 24’tür. Bu yaş altında olanlar için yaş 20-21’dir ve en az iki yıllık A2 ehliyeti gereklidir.
—Ehliyet türü ‘B’ olan (8+1 kişilik) ayrı ayrı mekanik veya otomatik vitesli otomobil ile (maksimum 3,5 ton) kamyonette yaş sınırı 18’dir.
 —Ehliyet türü ‘C1’ olan (7.5 tondan küçük) kamyonda yaş sınırı 18’dir; ayrıca, önceden alınmış en az ‘B’ ehliyeti gereklidir.
 —Ehliyet türü ‘C’ olan (7.5 tondan büyük) kamyon ve dorsesiz çekicide yaş sınırı 21’dir; ayrıca, önceden alınmış en az ‘B’ ehliyeti gereklidir.
—Ehliyet türü ‘CE’ olan römorklu otobüs ve çekicide (TIR) yaş sınırı 21’dir; ayrıca, önceden alınmış en az ‘C’ ehliyeti gereklidir.
—Ehliyet türü (D1) olan (16+1 kişilik) minibüste yaş sınırı 21’dir; ayrıca, önceden alınmış en az ‘B’ ehliyeti gereklidir.
  —Ehliyet türü (D) olan (16+1 kişiden büyük) otobüste yaş sınırı 24’tür; ayrıca, önceden alınmış en az ‘B’ ehliyeti gereklidir.
Mesele anlaşılmıştır, ancak küçük bir not ekleyelim:
*01.01.2016 tarihinden sonra hangi tür ehliyete başvurursa vursun aday iki aşamalı olarak direksiyon  sınavına katılacaktır.
*Bundan böyle doğrudan büyük minibüs, kamyon, çekici ve otobüs ehliyeti alınamayacaktır.
*Büyük minibüs ve otobüs için en az ‘B’ ehliyeti gerekmektedir.
*Römorklu çekici ile büyük kamyon için de en az ‘C’ ehliyeti gerekmektedir.
*Römorksuz çekici ve kamyon için en az ‘B’ ehliyeti gerekmektedir.
*Otomatik vitesli otomobille sertifika alan sürücü, mekanik vitesli araç kullanabilmesi için yeniden mekanik vitesli otomobil ile 7 ders saati direksiyon eğitimine tabi tutulacaklardır.
*Stajyer ehliyeti alan sürücüler ehliyetinin kapsadığı araçları kendi başına kullanabilecekler; iki yıl içinde 75 ceza puanını aşmaz ya da aynı kusuru üç defa işlemezse, belgeleri asil ehliyete dönüştürülür.
*Daha önceden alınıp iki yıllık süresi dolmayan ve 01.01.2016 tarihine kadar ehliyete dönüştürülmeyen sertifikaların sınıfında ve kapsamında herhangi bir değişiklik söz konusu değildir, ancak stajyer ehliyet kapsamında olacaktır.
*Eski ehliyetler 5 yıl içinde, yani 01.01.2021 tarihine kadar yenilenecektir.
Sürücü belgesi sahibi olmak demek, topluma söz vermek demektir…        
Bütün sürücülerin verdiği bu söze sadakatle bağlı kalması temennisiyle, kazasız belasız sürüşler…

28 Aralık 2016
Eğitimci-Yazar
İdris Doğan

facebook yorum
: